وجود باندهای فساد در دستگاه‌ها مانع کنترل فساد شده است

[ad_1]

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران پویا،  ولی ملکی ، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مصاحبه با رادیو گفت: واردات در کشور به صورت هدفمند نیست. در کمیسیون صنایع و معادن برای بررسی امر واردات و مشکلات آن، کارگروهی را مامور کرده ایم که با سازمان های ذیربط جلساتی را داشته اند و هفته گذشته گزارشی را ارائه نمودند.
وی با اشاره به گزارش ارائه شده،گفت: متاسفانه در این گزارش به مواردی برخورد کردیم و دیدیم مشکل در خود مجموعه هایی است که به عنوان متولیان امر در امر نظارت،گمرکات و واردات اعمال نظر می کنند. به عبارت دیگر بزرگترین مشکل در امر واردات و به ویژه سوء مدیریت واردات کالا و قاچاق، فساد است. بنا شده تا در این کمیسیون جلساتی برگزار شود و ریشه های آن پیدا شود تا در صحن علنی مجلس مطرح شود.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه مشکل قانون در این حوزه نداریم بلکه مشکل اجرای قانون داریم، گفت: قانون به خوبی اعمال نمی شود و فساد اداری عامل اصلی توسعه قاچاق است. باندهایی در این عرصه حضور دارند که چون منافع دارند و در سازمان ها و ارگان هایی که در واردات دخیل هستند، قدرت دارند و اعمال نظر می کنند اینها باعث شده تا قاچاق ریشه کن نشود.
ملکی با اظهار اینکه هوشمندسازی و مکانیزاسیون در هرکاری موثر است، گفت:  هرچه دخالت انسان بیشتر شود، خطا بیشتر است. ما باید در رابطه با زیرساخت ها را مکانیزه کنیم تا دخالت انسان و در نتیجه خطای ناشی از آن را کمتر کنیم ولی در آن راستا هم اگر چنانچه این آلودگی ها و فسادی که در دستگاه وجود دارد، برداشته نشود و برخورد قاطع صورت نگیرد حتی در ساختار مکانیزه هم فساد کم نمی شود.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *