طول عمر گوشي هاي آيفون اپل چقدر است؟

[ad_1]


طول عمر گوشي هاي آيفون اپل چقدر است؟

  بزرگنمايي:

چه خبر – فقط آيفون يک دهه عمر مي کند

چيزي در حدود يک ماه پيش بود که توليد محصولات آيفون به دهمين سال خود رسيد. حال در شرايطي که بسياري از کاربران منتظر رونمايي اپل از نسل بعدي آيفون هستند، اطلاعات جديد در مورد اين محصولات محبوب به دست آمده است. تا ماه مارس سال جاري، در مجموع تعداد 1.163 ميليارد دستگاه از محصولات آيفون به فروش رسيده است.

با اين حال طبق گزارش منتشر شده از سوي موسسه نيوزو، ظاهرا چيزي در حدود دوسوم از دستگاه هاي آيفون که در طي 10 سال تاکنون به فروش رسيده، همچنان در حال استفاده از سوي کاربران قرار دارند.

به طور دقيق تر اين کمپاني، فعال در عرصه تحليل و بررسي بازار مدعي شده که 62.6 درصد از تعداد کل آيفون هاي فروخته شده اپل، همچنان در حال استفاده کاربران است؛ بنابراين هنوز 728 ميليون آيفون قديمي در دست کاربران سراسر جهان قرار دارد. در ادامه اين گزارش عنوان شده که 25 درصد از کل گوشي هاي هوشمندي که در حال حاضر (ماه آوريل) در اختيار کاربران سراسر جهان قرار دارد، متعلق به شرکت اپل بوده؛ اين درحالي است که اين کمپاني اکنون تنها 15 درصد از کل سهم گوشي هاي توليد شده در جهان را در اختيار دارد.

1. با نگاهي دقيق تر به اين آمار مي توان دريافت که 31.3 درصد (معادل 228 ميليون) از کل دستگاه هاي آيفون در اختيار کاربران چيني بوده که اين کشور را در صدر کشورهاي با بيشترين کاربران آيفون قرار داده است؛ و اين در حالي بوده که چين اکنون يکي از توليدکنندگان برتر حوزه گوشي هاي هوشمند نيز به شمار مي رود.
کشور آمريکا نيز با داشتن 120 ميليون کاربر آيفون (16.4 درصد) در رده دوم کشورهاي با بيشترين کاربر آيفون قرار دارد. در بين تمامي محصولات، آيفون 6 با سهم 21 درصدي کاربران در صدر فهرست قرار دارد (تا ماه آوريل).

گوش هاي هوشمند آيفون 6 اس با 18، آيفون 7 با 11، آيفون 6 پلاس با 9 و آيفون 6 اس پلاس نيز با 8 درصد در رده هاي بعدي دستگاه هاي آيفون با بيشترين کاربر قرار دارند.

يکي از دلايل ادامه حضور قدرتمند آيفون 6 و 6 اس را مي توان در شايعاتي ديد که طي يک سال گذشته منتشر شده اند. پيش از عرضه رسمي آيفون 7 بود که وال استريت ژورنال گزارش مفصلي را از آيفون 8 که به مناسبت 10 سالگي اين محصول در حال ساخت است، منتشر کرد و همين مسئله تا حدودي فروش آخرين مدل از آيفون را با کاهش رو به رو کرد.

2. در شرايطي که بسياري انتظار دارند، اپل با معرفي آيفون 8 تحولي بزرگ را در ميان محصولات همراه خود ايجاد کند اما شايد يکي از دلايلي که همچنان مدل هاي قديمي اين تلفن مورد استفاده قرار مي گيرند را بتوان در کم بودن تغييرات ساختاري آنها ديد. اگر نگاهي به مجموعه آيفون هاي عرضه شده طي 10 سال اخير کنيم، متوجه مي شويم که اکثر مدل ها حداقل از لحاظ کاربرد و مشخصات ظاهر شباهت بسياري به يکديگر دارند.

همين مسئله کار را براي طراحان سيستم عامل اپل ساده تر کرده. آنها مجبور نيستند که تغييرات ساختاري را روي سيستم عامل ايجاد کرده و همين نکته گزينه جديدي را پيش رويشان قرار مي دهد. اگر به تاريخچه انتشار نسخه هاي مختلف سيستم عامل آي او اس نگاه کنيم، متوجه مي شويم که معمولا هرکدام از تلفن هاي اپل تا چيزي حدود چهار سال از لحاظ نرم افزاري پشتيباني مي شوند. شايد جديدترين قابليت هاي سيستم عامل در اختيار مدل هاي قديمي قرار نگيرد اما انتشار به روزرساني به اين معني است که تلفن شما هنوز از رده خارج نشده و مي توانيد براي زمان بيشتري به صورت اصولي از آن استفاده کنيد.

3. با بررسي محصولاتي که از اندرويد استفاده مي کنند، به اين نتيجه مي رسيم که در مرحله اول تفاوت سخت افزار و نرم افزار باعث مي شود که از همان ابتدا با پايين بودن سرعت کارايي رو به رو شويم. اين مسئله در ادامه با انتشار به روزرساني هاي اندرويد بدتر شده و به مرحله اي مي رسد که توليدکننده سخت افزار مجبور مي شود، محصول خود را از ميان دريافت کنندگان نسخه هاي جديد اندرويد خارج کند.

کافيست يک گوشي مبتني بر اندرويد ديگر به روزرساني دريافت نکند تا با حجمي از مشکلات درگير شده و عملکرد اوليه خود را به نمايش درنياورد. در مقابل وضعيت براي آيفون کاملا متفاوت است. سخت افزار و نرم افزار آيفون هر دو توسط اپل توليد شده و همين مسئله به هماهنگي بيشتر آنها کمک مي کند. نه تنها در ابتداي خريد آيفون ها با وجود ضعف سخت افزاري نسبت به رقباي اندرويدي، سرعت بهتري دارند بلکه همين مسئله در ادامه و با انتشار به روزرساني ها ادامه پيدا مي کند. اپل مي داند که سخت افزار قديمي آنها در چه نقاطي ضعف دارد و با استفاده از اين دانش سعي مي کند در آينده از آنها براي بهبود کارايي استفاده نکند.

منبع: روزنامه هفت صبح


[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *